Rozmiar: 2805 bajtów   

STOWARZYSZENIE TEATR  M U M E R U S  

 


Warsztaty teatralne zakończone pokazem spektaklu plenerowego

 

„Kartka na cukier” cykl warsztatów kończących się prezentacją ich efektu w postaci plenerowego spektaklu teatralnego. Tematem warsztatów jest kultura oficjalna i nieoficjalna (podziemna) PRL-u z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Ściślej i dokładniej rzecz biorąc – zderzenie tych dwóch kultur, a w szczególności języka, jakimi się posługiwały. Warsztaty mają polegać na stworzeniu przez ich uczestników cyklu etiud inspirowanych przykładami obu kultur, a następnie na skomponowaniu – na podstawie owych etiud – spektaklu teatralnego. W warsztatach wezmą udział osoby, które urodziły się w na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Materiałem do warsztatów i spektaklu będą: teksty i rysunki nie dopuszczone do publikacji przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzurę; teksty z prasy oficjalnej i partyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Władysława Machejka; teksty satyryczne i poezja wydawane w podziemiu; piosenka, zwłaszcza piosenka żołnierska prezentowana na festiwalu w Kołobrzegu; kalendarze wraz z obchodami oficjalnych rocznic i świąt świeckich (jak np. Dzień Odlewnika); teksty ulotek i napisy na murach, teksty oficjalnych raportów.

Projekt realizowany jest wraz z Instytutem Pamięci Narodowej - Odział w Krakowie oraz Stowarzyszeniem NZS - 1980  w ramach Roku Kultury Niezależnej.

W warsztatach i spektaklu udział wzięli:

Agata Tomalak, Agnieszka Dziedzic, Agnieszka Hopciaś, Agnieszka Nowak, Aleksandra Smoleń, Anna Znachowska, Dominika Jędrysik, Edyta Hopciaś, Estera Masłowiec, Glen Cullen, Jagoda Rall, Kalina Gruca, Karolina Kogut, Karolina Zaręba, Kasia Palarczyk, Katarzyna Kierys, Katarzyna Micek, Katarzyna Stępniak, Krzysztof Szymski, Magda Czyszczoń, Magdalena Kowalczyk, Magdalena Wesołowska, Marcin Kapusta, Maria Oleksy, Maria Piątkowska, Marta Stanik, Monika Grabiec, Monika Kuś, Monika Michno,

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys

Warsztat aktorski: Beata Kolak, Anna Lenczewska i Robert Żurek

Warsztat plastyczny, kostiumy i scenografia: Ewa Bujak

Współpraca produkcyjna: Maria Śmiłek

Logotyp i plakat projektu: Ewa Natkaniec

Transport: Firma Bińczycki Mieczysław Transport Osobowo-Bagażowy

 Serdeczne podziękowania dla Pana Adama Kality ze Stowarzyszenia NZS - 1980 i krakowskiego IPN za inspirację i bezinteresowną pomoc przy realizacji "Kartki na cukier"

Współorganizatorzy: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Stowarzyszenie Willa Decjusza

 Finałowy spektakl plenerowy uczestników warsztatów: 24 września 2009, godz. 17,  Willa Decjusza,  ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A, Kraków

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z tego pokazu to kliknij tu . Inne zdjęcia zobaczysz tu, a jeszcze inne ujrzysz tu. Zdjęcia z warsztatów możesz zobaczyć tu - wystarczy kliknąć.

UWAGA: NASTĘPNY POKAZ

9.X.2009, godz. 12:00, Willa Decjusza,  ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A, Kraków

Wstęp wolny

Napis na murze - Nowa Huta 1989 rok

Manifestacja uliczna - Kraków, lata osiemdziesiąte

Rysunek Ludwika Biernackiego zdjęty przez cenzurę z "Tygodnika Powszechnego" w 1974 roku

Rysunek Andrzeja Krauzego zdjęty przez cenzurę z tygodnika "Sudent" w roku 1976

 

© mumerus 2009