Teatr Mumerus

Jezinki
MumerusSpecjalnie na potrzeby projektu przełożono po raz pierwszy na język polski tekst czeskiego romantyka, Karla Jaromira Erbena, prawie w ogóle nie znanego w Polsce. Przekład ten stał się przedmiotem warsztatów i inscenizacji w językach czeskim i polskim

FINAŁ "MITU ŚRODKA EUROPY"
Mumerus

PIERWSZE POKAZY "OPOWIEŚCI POCZĄTKU"
Mumerus

Lalki do "Opowieści początku"
Mumerus

Mit środka Europy: Opowieści początku
Mumerus Projekt pod patronatem Miedzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

Mumerus


Mumerus

"Mit środka Europy: opowieści początku" jest reakcją na słabą i powierzchowną znajomość naszego – środkowoeuropejskiego – kręgu kulturowego. Niska znajomość podstaw kultury, z której wyrastamy, uniemożliwia pełne zrozumienie otaczającej rzeczywistości. Projekt jest zatem pomyślany tak, aby w bogactwie tradycyjnych opowieści zobaczyć jak w lustrze naszą współczesność.
Realizując ten projekt chcielibyśmy powrócić do podstawowej funkcji mitu, baśni i legendy czyli czynnika spajającego pierwotną wspólnotę.
Projekt zakłada współpracę trzech organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Teatr Mumerus (Kraków, Polska), Vyšší odborná škola herecká - PiDivadlo (Praha, Czechy), Divadlo Kontra (Spišská Nová Ves, Słowacja) oraz osoby indywidualnej, aktorki Esztella Levko (Węgry), której celem jest stworzenie modelu współpracy takich organizacji w oparciu o projekt artystyczno - edukacyjny inspirowany wspólnym dziedzictwem kulturowym, to jest mitami i legendami środkowej Europy.
Podstawowym elementem jest cykl warsztatów i prezentacji poświęconych legendom i mitom wspólnym dla narodów zamieszkujących Europę Środkową: Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów. Chodzi w nim o znalezienie wspólnych archetypów dla tych legend, podań i opowieści. Inspiracją dla poszukiwań tych archetypów będą teksty zebrane podczas kwerendy we wsiach i miasteczkach Polski, Czech, Węgier i Słowacji (aby przekonać się, czy opowieści te przetrwały jeszcze w formie ustnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie), a także klasyczne teksty literackie, które chcemy pozostawić w językach oryginalnych, tak aby pokazać wspólnotę językową Europy Środkowej. Działania rozpoczną się w siedzibach uczestników projektu przygotowaniem etiud na pierwsze wspólne spotkanie uczestników projektu, na przełomie sierpnia/września 2012 w Krakowie. Będzie to tygodniowy cykl warsztatów, które zakończą się pokazem powstałego w ich wyniku spektaklu plenerowego. Ponadto projekt przewiduje pokazy spektakli organizacji zaangażowanych projekt - zaprezentowane zostaną spektakle Teatru Kontra "Hamlet" i PiDivadlo (Stories of the Dog and the Cat) by Josef Čapek, oraz "Jarmark cudów" - spektakl Teatru Mumerus.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego


Najbliższe spektakle  |  Nearest performances
WIDMA ATELIER. ETIUDA ROMANTYCZNA
8 i 9 kwiecień 2025, godz.: 20:00, Teatr Zależny, Kraków, ul. Kanonicza 1

Mumerus
W odniesieniu do zmian wprowadzonych przez prawo telekomunikacyjne 22 marca 2013r. informujemy, iż niniejsza strona NIE KORZYSTA z plików cookies.