STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS STOWARZYSZENIE TEATRM U M E R U S

Nasz Zespół

Wiesław Hołdys
 

Urodził się 1958 r. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST (1988) w Krakowie. Pracę w teatrze rozpoczął od amatorskiego teatru lalek "Skrzatki cieszyńskie", potem przez wiele lat związany był z niezależnym ruchem teatralnym: od działającego poza cenzurą Teatru Zero w Cieszynie (utwory Mirona Białoszewskiego), poprzez studencki Teatr Tarcie działający w Krakowie w Teatrze 38 w latach 1978 – 1981 („+ + +” Helmuta Kajzara, „Alicja w krainie czarów”), teatr pham („Moskwa – Pietuszki’), Teatr Na Rogu („Jedna noc po polowaniu” wg Pilniaka i Zoszczenki, „Ameryka” wg Franza Kafki – ta ostania inscenizacja pokazywana była w 1988 roku w Berlnie Zachodnim w ramach Festiwalu Teatrów Niezależnych). Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działał w niezależnym ruchu studenckim w Krakowie, a także zajmował się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu. Od 1988 r. pracuje jako reżyser w teatrach zawodowych w Polsce i za granicą, gdzie do tej pory zrealizował blisko czterdzieści  przedstawień głównie w oparciu o własne autorskie scenariusze inspirowane między innymi literaturą staropolską, rosyjską i surrealizmem. Reżyserował przedstawienia muzyczne, jak i spektakle dla dzieci. Reżyserował również dla teatru telewizji ("Pan Huczek" wg. Hannu Mäkeli). Przez rok był dyrektorem teatru w Tarnowie. Laureat Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Polska '96 w Opolu: nagrodzony za scenariusz i inscenizację "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", jak również wyróżniony przez Ministra Kultury w Konkursie na inscenizację dzieł literatury europejskiej („Dr K. Hommage a Franz Kafka”) Od roku 1999 założyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Mumerus w Krakowie, gdzie zrealizował 11 spektakli inspirowanych tak różnymi źródłami, jak między innymi: pierwsza polska encyklopedia, niemy film „Podróż na Księżyc” Georgesa Meliesa, wycinki z prasy, najmniej znana podróż Gullivera, dzienniki i drobne utwory Franza Kafki, malarstwo Witolda Wojtkiewicza, literatura sowiźrzalska. Spektakle Teatru Mumerus pokazywane były na festiwalach i występach gościnnych w Polsce, a także za granicą (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja). Ponadto w ramach Teatru Mumerus prowadzi studio teatralne gdzie wraz z młodzieżą realizuje warsztaty teatralne (ostatnio projekt „Kartka na cukier” poświęcony kulturze oficjalnej i nieoficjalnej PRL). Realizował również kilkanaście projektów współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury i edukacji - między innymi współtwórca i członek Komitetu Zarządzającego projektu teatralnego Unii Europejskiej pod nazwą "The Magic - Net"

kliknij aby powiększyć

Wiesław Hołdys -Teatralne CV

Pierwsze moje wspomnienie wiąże się z kolorem. Jako bardzo małe dziecko (miałem trzy lata) widziałem w cieszyńskim teatrze im. A. Mickiewicza spektakl "Jaś i Małgosia". Zapamiętałem stamtąd czerwień obić foteli i grozę, w momencie gdy Baba Jaga chciała żywcem skremować dzieci. To bardzo traumatyzujące wspomnienie.

Wypowiedź dla Wiadomości na kolanie / Zprávy na koleně
- Biuletyn XI. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Na Granicy,
Cieszyn / Český Tešin, 26. 05. 2000

Maurycy J. Kin

Urodzony w 1965 roku, inżynier dźwięku, muzyk, kompozytor, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Akustyki Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Członek Audio Engineering Society, Stowarzyszenia Teatr MUMERUS oraz Polskiego Towarzystwa Akustycznego. Specjalizuje się w psychoakustyce (praca doktorska obroniona w 1998 r.) i realizacji nagrań (Studio SMT). W swojej działalności wykorzystuje różne niekonwencjonalne metody nagrań powiązane z psychoakustycznymi aspektami percepcji dźwięków (m.in. technikę "sztucznej głowy", czy też wielowarstwowe zdjęcia mikrofonowe). W dorobku artystycznym ma m.in. realizacje nagrań Mirosława Rajkowskiego (płyta "Extatic Levitation") a także liczne nagrania warstwy dźwiękowej do wernisaży, m.in. OMAGIE Jerzego Olka i Witolda Liszkowskiego, prezentowanego podczas festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (Wrocław, luty 1998), "Bezwymiar Iluzji" Jerzego Olka (jesień 1998) oraz instalacji "Ostrosłup widzenia" Witolda Szymańskiego (Noc Artystyczna Stary Gierałtów, czerwiec 1998). W dorobku naukowym posiada wiele prac z dziedziny psychoakustyki i realizacji nagrań, prezentowanych w kraju i zagranicą. Od 1989 r. jest liderem nieformalnej grupy muzycznej "Wednesday Radio", z którą dokonał wielu nagrań płytowych oraz muzyki do spektakli Teatru MUMERUS.






Wkrótce zaprezentujemy na tej stronie pozostałych członków naszego zespołu...



STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS [Strona główna]|[Krótko o nas]|[Repertuar]|[Spektakle]|[Nasz Zespół]|[Przydatne cytaty]|[Wydarzenia]
[Main Page]|[Briefly about us]|[Repertoire]|[Our Team]|[Events] 

 

© 2000Wiesław Hołdys
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.