Rozmiar: 2805 bajtów   Powrót do strony głównej


WYDARZENIA

 

Lato Teatralne Mumerus 2010

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszaty teatralne zakończone pokazem spektaklu plenerowego

więcej

 

 

Teatr Mumerus na festiwalu Europe & Cies w Lyonie

W dniach 8-17 maja 2009 r. Stowarzyszenie Teatr Mumerus wzięło udział w międzynarodowych spotkaniach teatralnych Europe & Cies w Lyonie (Francja).   

 

więcej

 

 

Festiwal

LATO TEATRALNE MUMERUS

5- 10. 07. 2008

Prezentacja wszystkich premier Teatru Mumerus z lat 2005 – 2008

więcej

 

 

"Jarmark cudów"

- plenerowy spektakl prezentowany na podwórzu Muzeum Etnograficznego w Krakowie

lipiec - wrzesień 2008

więcej

 

 

 

"Mit środka Europy: JARMARK CUDÓW"

- międzynarodowy projekt teatralny

maj 2008: Kraków - Nowy Sącz

Więcej

 

 

 

Mumerus w pociągu

23 września 2007 aktorzy Teatru Mumerus wystąpili w pociągu retro kursującym na trasie Nowy Sącz - Chabówka, prezentujący podróżnym w wagonach, a także publiczności na stacjach fragmenty spektaklu "Cyrki i ceremonie".

 

 

 

 

Mumerus i "Nowy Wiedeńczyk"

- wspólny projekt polsko - austriacko - czesko - słowacko - węgierski

więcej

 

 

"Dr K. Hommage a Franz Kafka" na festiwalu "Ile twarzy ma lalka?" w Pradze

 więcej

Wyróżnienie dla Wiesława Hołdysa za adaptację tekstu do spektaklu "Dr K. Hommage a Franz Kafka" na II. Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (5 marca 2007)

 

Patrzenie na Odyseusza  - multidyscyplinarny projekt inspirowany Odyseją

więcej

 

Mit środka Europy: Dr K. kontra Golem -  współpraca Studia Teatru Mumerus z Wyższą Szkołą Aktorską - PiDivadlo z Pragi

więcej

MUMERUS W WIEDNIU

W dniach 5 i 6 marca 2006 Stowarzyszenie Teatr Mumerus zaprezentowało przedstawienie „Laputa & Lagado” na festiwalu „Mitteleuropäisches Theaterkarussell” („Środkowoeuropejska Karuzela Teatralna”) organizowanym przez Teatr Brett w Wiedniu (przy współudziale Instytutu Polskiego w Wiedniu). Na tę okazję przygotowaliśmy niemieckojęzyczną wersję przedstawienia, z elementami wymyślonego języka składającego się z różnych języków europejskich. Udział naszego teatru na festiwalu był możliwy dzięki dotacji Gminy Kraków. Aby zobaczyć galerię zdjęć z przedstawienia w Wiedniu - kliknij tutaj.

OBRAZY spektakl inspirowany malarstwem

więcej

 

    czyli  międzynarodowa koprodukcja teatralna z udziałem Mumerusa

więcej

MŁODZIEŻOWA ODYSEJA 

czyli

jak profesjonaliści i młodzież z siedmiu teatrów z różnych krajów opowiadało dzieje Odyseusza

więcej

MUMERUS W LUBACZOWIE

Po raz kolejny nasz teatr wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa ,który odbył się w  Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie w dniach 26 - 28 maja 2005. Zagraliśmy spektakl "UBU według Alfreda Jarry" , prowadziliśmy warsztaty dla uczestników, wraz z Ewą Lis i Arturem Dziurmanem pracowaliśmy w jury.

Do Lubaczowa jeździmy od czterech lat i od czterech lat zastanawiamy się na czym polega fenomen tego festiwalu. Na organizatorach (szczególnie Grażynie Bielec), którzy stwarzają atmosferę niezwykłej otwartości i jednocześnie szacunku dla literatury. Na uczestnikach w wieku od lat kilku do kilkudziesięciu, którzy zarażają nas swoją pasją do mówionej (a bywa, że i śpiewanej) sztuki słowa. Na poetach, każdego roku innym, którzy przeżywają ten dar, jakim jest fascynacja ich twórczością przez kilkudziesięciu uczestników konkursu wierszy jednego poety - i jednocześnie oddają uczestnikom swoją wiedzę, kunszt i zaangażowanie.

Trudno opisać fenomen Lubaczowa. Zdarza się on podczas Festiwalu Sztuki Słowa, wtedy, kiedy słuchając tekstów podczas koncertu galowego, ma się wrażenie  jakby czytało się najpiękniejszą książkę świata.

MUMERUS W JAŚLE  

W dniach 4-5 listopada 2004 Stowarzyszenie Teatr Mumerus wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Offowej zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Jaśle. Na inaugurację Przeglądu wystawiliśmy spektakl "Podróż na Księżyc", a następnie Wiesław Hołdys i Robert Żurek prowadzili warsztaty dla uczestników z Jasła i Sanoka, których efektem był spektakl plenerowy "Cztery żywioły" zaprezentowany wieczorem 5 listopada wokół Miejskiego Domu Kultury.

Dziękujemy Helenie i Sławomirowi Gołębiowskim oraz całej ekipie Miejskiego Domu Kultury za stworzenie niepowtarzalnego Festiwalu, a wszystkim uczestnikom warsztatów i wykonawcom powstałego w ich wyniku spektaklu za  twórcze podejście do pracy i ciekawe pomysły.

Jeśli chcesz zobaczyć przygotowany przez Sławomira Gołębiowskiego pokaz slajdów przedstawienia plenerowego kliknij tu: ZIEMIA, OGIEŃ , POWIETRZE, WODA

MUMERUS W WILNIE

Mumerus w drodze do Wilna (zamek w Trokach)

W dniach 25 - 26 października 2004 Teatr Mumerus gościł w Wilnie, gdzie w tamtejszym Domu Kultury Polskiej  przedstawiliśmy dwukrotnie spektakl "Podróż na Księżyc". Nasze występy zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury Rzeczypospolitej Polskiej.

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Czaplińskiej i całemu personelowi Domu Kultury Polskiej za zaproszenie nad do Wilna  i wyjątkową gościnność

 

IWONA - Tragiczna komedia według Witolda Gombrowicza

16 października w Berlinie odbyła się premiera spektaklu "Iwona / Yvonne" na motywach "Iwony, księżniczki Burgunda" -  koprodukcji, jaką Stowarzyszenie Teatr Mumerus podjął z JugendKulturZentrumPumpe w Berlinie. W grudniu spektakl został zaprezentowany  w Krakowie.

WIĘCEJ...

MUMERUS W LUBACZOWIE 

Rozmiar: 13130 bajtówW dniach 10-12 czerwca 2004 Stowarzyszenie Teatr Mumerus wzięło - po raz drugi - udział w VI. Ogólnopolskim Festiwalu Słowa w Lubaczowie. Na inaugurację Festiwalu pokazaliśmy spektakl "Podróż na Księżyc", w pracach jury festiwalu wzięli udział Wiesław Hołdys i Robert Żurek, którzy ponadto przeprowadzili warsztaty  teatralne z uczestnikami festiwalu.

Dziękujemy Grażynie Bielec i ekipie Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie za zorganizowanie fantastycznego festiwalu, a wszystkim uczestnikom i jurorom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery!

MUMERUS W CORK

Rozmiar: 39266 bajtówStowarzyszenie Teatr Mumerus wzięło udział w festiwalu "Isn't it Magic", jaki  odbył się w Cork (Irlandia) w dniach 2-6 czerwca 2004. podczas festiwalu przedstawiono dwie koprodukcje z udziałem Mumerusa: "Diabelskie godziny" i "El poeta hambriento".Festiwal odbył się w ramach projektu Magic-Net.

  Rozmiar: 4032 bajtów

Koprodukcja teatru Mumerus z teatrami  Guirigai (Madryt /Hiszpania) i Toihaus (Salzburg /Austria) w ramach projektu Magic-Net

Więcej

Rozmiar: 2792 bajtówDIABELSKIEGODZINYwedługFERNANDO PESSOI

Koprodukcja Teatru Mumerus z Teatrem O’Bando (Palmela – Portugalia), Teatrem carroussel (Berlin) i Teatrem an der Zihl (Zurich)

26 lutego 2004w Teatrze Narodowym w Lizbonie odbyła się premiera spektaklu “Horas do Diabo” (“Diabelskie godziny”) wg tekstów Fernando Pessoi, który to spektakl powstał w koprodukcji podjętejw ramach projektu “Magic Net” przez teatry O’Bando z Palmeli,carrousel  z Berlina, an der Zihl z Zurichu oraz Stowarzyszenie Teatr Mumerus z Krakowa

Więcej...

Rozmiar: 5553 bajtów Wszystkie religie są prawdziwe, niezależnie od tego jak przeciwne sobie wydają się być. Są to różne symbole tej samej rzeczywistości” Fernnado Pessoa

Premiera polska odbyła się w dniach 10 - 11 lipca o godzinie 21.30 w ramachMiędzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych (8-11 lipca).Realizacja tego spektaklu była możliwa dzięki pomocy, jakiej udzielili nam Jerzy Zoń iTeatr KTO- za co serdecznie dziękujemy!

Specjalnie na tę okazję przygotowana została plenerowa wersja spektaklu, pokazanego na średniowiecznym dziedzińcu (będącym siedzibą Goethe-Institut) w Rynku Głównym w Krakowie

Projekt został zrealizowany przy finansowym udziale Ministerstwa Kultury Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmiar: 1995 bajtówScenariusz: Teresa Lita Lopes  Reżyseria: Joao Brites Scenografia: Clara Bento Choreografia: Luca Aprea Producent wykonawczy: Andre Pato Koproducent polski: Wiesław Hołdys

Rozmiar: 3839 bajtówAktorzy: Maria Gil, Dilek Serindag, Jacek Milczanowski

Więcej...

PROJEKT ODYSEJA

Rozmiar: 1908 bajtówW dniach 26-29 marca 2004 odbył się w Salonikach warsztat poświęcony kolejnemu projektowi w ramach "Magic-Net". Tym razem będzie to projekt inspirowany "Odyseją'", w którym ma wziąść udział 12 teatrów z całej Europy. Polegać on ma na stworzeniu współczesnej wersji mitu, napisanej przez 12 pisarzy stowarzyszonych z teatrami biorącymi udział w projekcie - Mumerusa reperezentował Zbigniew Machej. Ponadto w warsztacie wzięli udział dramaturgowie z innych teatrów biorących udział w projekcie: Lutz Hubner (Niemcy), Volker Schmidt (Austria), Lorenz Langenegger (Szwajcaria), Richard Hurford (Anglia), Jon Fosse (Norwegia), Eva Mathijssen (Holandia), Jaime Rocha (Portugalia), Chuch Kruger (Irlandia), Augustin Iglesias (Hiszpania), Borys Iwuszyn (Rosja) oraz Aleksanros Efklidis (Grecja). Każdy z zaproszonych do projektu pisarzy stworzy w własnym języku autorską wersję jednego z epizodów "Odysei". Całość zostanie przetłumaczona na język angielski. Na podstawie powstałego tekstu rozpoczną się próby spektaklu będącego koprodukcją wszystkich teatrów biorących w projekcie, a którego premiera przewidziana jest na rok 2004. W warsztacie w Salonikach brali również udział reżyserzy i kierownicy literaccy z teatrów biorących udział w przedsięwzięciu (z Mumerusa - Wiesław Hołdys). Organizatorem całości był Narodowy Teatr Północnej Grecji w Salonikach.

Jeśli chcesz przeczytać tekst Zbigniewa Macheja, napisany specjalnie na potrzeby tego projektu-kliknij tutaj

MUMERUS W ODENSE

Rozmiar: 3312 bajtówTeatr Mumerus wziął udział w XI Festiwalu Europejskiej Sztuki Scenicznej w Odense (Dania), który odbył się w dniach 6-11 listopada 2003. Hasłem tegorocznego festiwalu była “Tożsamość w komizmie”.

Festiwal zorganizowany został przez Teatr Gadesjaket oraz Odense Kommunes Kultursekretariat. Wzięły w nim udział m.in. teatry: Chapertons Comic Teatre oraz Companyia Pep Bou z Barcelony, The Shqrurx Team z Luksemburga ze Opera Cirkus” z Londynu, Le Compagnie des Chemis de Terre z Belgii oraz teatry duńskie: AbstraXteater, Teater Artibus, Frueflaesk og Boffer, Odsherred Teater i Teatret Ditto. Podczas festiwalu odbyło się seminarium poświęcone roli komizmu w kulturze europejskiej.

   Teatr Mumerus przedstawił spektakl“Podróż na Księżyc”.Został on dobrze przyjęty – widownia żywo reagowała, a po skończonym spektaklu widzowie w rozmowach podkreślali zarówno oryginalność formy, jak i jej komunikatywność (spektakl był grany w siedmiu językach).

DZIECI MUMERUSA W WALDKIRCH

Dziady cz.IIW dniach 2-9 listopada 2003 współpracująca z Teatrem Mumerus grupa młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (studio “Dzieci Mumerusa”) wzięła udział w Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Młodzieżowych, jakie odbyły się w Waldkirch (Niemcy). Poza naszą grupą w spotkaniach uczestniczyły następujące zespoły: Centre Dramatique National d’Alsace (Francja), Jugendtheater Wilisau (Szwajcaria) oraz Centrum Pedagogiki Teatralnej z Brixen (Włochy). “Dzieci Mumerusa” pokazały II część “Dziadów” Mickiewicza (w reż. Wiesława Hołdysa; premiera tego spektaklu obyła się w październiku 2002 podczas międzynarodowego festiwalu Magic-Net we Frankfurcie nad Odrą). Młodzież i pedagodzy wzięli też udział w cyklu warsztatów i seminariów.

 

 

MUMERUS NA FESTIWALU MAGIC NET W PORTUGALII

Plakat Festiwalu w PalmeliW dniach 22-27 września w Palmeli (Portugalia) miało miejsce spotkanie kilkunastu europejskich grup teatralnych, w którym Stowarzyszenie Teatr Mumerus wzięło udział jako jedyny teatr z Polski. Było to międzynarodowe wydarzenie artystyczne będące zwieńczeniem drugiego sezonu trzyletniego projektuMagic-Net.

Rozmiar: 16931 bajtówHasłem tegorocznego spotkania, wyznaczającym temat głównych działań, były “Cztery żywioły”. Każda z grup przygotowała związany z tym hasłem krótki spektakl. Wszystkie one zostały pokazane portugalskiej publiczności podczas wieńczącej spotkanie “Europejskiej nocy teatralnej pod drzewami oliwnymi”.

Ścieżka na górę OliwnąW Palmeli, nieopodal siedziby gospodarza spotkania – portugalskiegoTeatro O Bando– na wzgórzu, wzdłuż prowadzącej w górę ścieżki, zbudowano kilkanaście scenek oświetlonych prostymi reflektorami. Publiczność, precyzyjnie podzielona na kilka grup prowadzonych przez przewodników, oglądała po kolei przedstawienia. Każdy teatr grał dwukrotnie, po spektaklach odbywało się spotkanie i poczęstunek złożony z przywiezionych z poszczególnych krajów specjałów.

  Rozmiar: 3690 bajtów

Mumerus pokazał etiudę zatytułowanąELE MELE DUDKI, or EENIE, MEENIE MINIE MOE: A SIMPLE STORYw reżyserii Wiesława Hołdysaprostą przypowieść o czterech fazach ludzkiego życia odpowiadających czterem żywiołom; jedyną warstwą słowną były tu autentyczne dziecięce wyliczanki w różnych językach, a warstwa plastyczna opierała się na prostym znaku – wyraźnym rozgraniczeniu czterech kolorów określających kolejne “akty”. Spektakl był ciepło przyjęty, a oscypki, którymi poczęstowana została publiczność, spotkały się z nie mniejszym uznaniem.

Spektakl uliczny młodziezyDrugim głównym punktem spotkania Magic-Net w Palmeli była wspólna praca twórcza grup młodzieży z uczestniczących w projekcie krajów. Ponad setka młodych ludzi uczestniczyła w interdyscyplinarnych warsztatach pod hasłem Elements of Art(Elementy sztuki), prowadzonych przez znany brytyjski zespół teatralnyEmergency Exit Arts.

Tańce młodzieżyPodczas warsztatów przygotowywano uliczny spektakl – paradę czterech żywiołów, która w piątek 26 września ruszyła przez miasto. Efektowny, klikusetmetrowy korowód młodych mimów, akrobatów i tancerzy przeszedł w asyście tłumów mieszkańców na górujący nad Palmelą średniowieczny zamek.

Rozmiar: 7286 bajtówWśród uczestników warsztatów i spektaklu było ośmioro uczniów z Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, którzy brali już poprzednio udział wraz z Mumerusem w międzynarodowych wydarzeniach (warsztatach i spektaklach) inspirowanych przez Magic-Net, występując we Frankfurcie nad Odrą (2002) i współtworząc na rynku w Krakowie polsko-hiszpański happening “Pomnik bohatera” (lipiec 2003).

Rozmiar: 9933 bajtówPalmela była dla nich kolejnym etapem zdobywania doświadczeń artystycznych i poszukiwania nowych form wyrazu wspólnie z rówieśnikami zinnych krajów. Ostatnie wydarzenie było dla nich źródłem niezapomnianych wrażeń.

Biała damaMiędzynarodowe spotkanie w Palmeli – jak wszystkie poprzednie spotkania uczestników projektu Magic-Net - uwzględniało w programie intensywne warsztaty w ramach profesjonalnych grup oraz narady i dyskusje, podczas których podejmowane są decyzje dotyczące przyszłych działań. Efektem było wyłonienie się następnego projektu, którego celem będzie konfrontacja doświadczeń i dziedzictwa kulturowego krajów europejskich. Jest nim realizacja spektaklu opartego na motywach “Odysei” – przedsięwzięcie, w którym uczestniczyć będą wszystkie zaangażowane dotąd zespoły. W lutym 2004 roku odbędzie się spotkanie w Grecji, podczas którego uzgodnione zostaną szczegóły tworzonego wspólnie scenariusza i harmonogram prób. Spektakl ma być realizowany w Cork (Irlandia), a jego pokaz zaplanowany jest na rok 2005, w którym Cork będzie stolicą kulturalną Europy. 

Rozmiar: 2352 bajtówWarsztaty reżysersko-aktorskie, jakie miały miejsce podczas tegorocznego spotkania, były więc tematycznie związane z “Odyseją”. Reżyserom z poszczególnych grup przydzielono po kilku aktorów z różnych zespołów. Zadaniem było stworzenie etiud na podstawie scen z “Odysei”. Warsztat zakończył się pokazem wszystkich etiud. Było to dla wszystkich niezmiernie ciekawe doświadczenie, pokazało bowiem niezwykłą różnorodność stylów pracy, estetyk, sposobów podejścia do tematu i do pracy teatralnej w ogóle, a ponadto umożliwiło poznanie się twórcom, uczenie się od siebie, było wstępem do dalszych wspólnych działań. 

Program spotkania w Portugalii był więc szczelnie wypełniony i związany z intensywną pracą, ale dostarczył zespołowi Mumerusa cennych doświadczeń i wiele satysfakcji – tym bardziej, że spotkaliśmy się z dużym uznaniem podczas pracy artystycznej, uczestniczyliśmy w stwarzaniu pasjonujących projektów na równych prawach z dużymi, świetnymi teatrami z Europy Zachodniej, było nam miło, że Polacy byli wymieniani z uznaniem podczas mniej i bardziej oficjalnych podziękowań – władz projektu EUnetART i miasta Palmeli.

MAGIC-NET W KRAKOWIE

Rozmiar: 3938 bajtówW dniach 4–5 lipca 2003 roku odbyła się zorganizowana przez Teatr Mumerus międzynarodowa impreza pod nazwą “Magic–Net w Krakowie”.

DulcyneaWspólnie z Teatrem Guirigai z Madrytu przeprowadziliśmy cykl warsztatów teatralnych; uczestniczyła w nich młodzież ze szkół, w których teatry Guirigai i Mumerus prowadzą działalność edukacyjną: grupa polska z Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz hiszpańska z Escuela de Formation Teatral w Argandadel Rey.

Don Kichot na FloriańskiejTematem warsztatów był “Bohater Narodowy”, a ich celem – powstanie plenerowego spektaklu teatralnego w wykonaniu młodzieży polskiej i hiszpańskiej.

Chochoł na deszczuSpektakl ten (we wspólnej reżyserii Magdy Arenal z Teatru Guirigai i Wiesława Hołdysa z Mumerusa) pod tytułem “Pomnik bohatera” rozpoczął się korowodem na ulicy Floriańskiej, a zakończył happeningiem (z gwałtowną ulewą w roli głównej) pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Święto szaleńcówPonadto Teatr Guirgai zaprezentował krakowskiej publiczności (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych) plenerowy spektakl Święto szaleńców”, inspirowany średniowieczną tradycją święta głupków”, a grany poprzednio na kilkunastu festiwalach teatralnych na całym świecie. Pokaz tego spektaklu zgromadził na krakowskim Rynku kilka tysięcy widzów.

Drugim głównym celem spotkania był cykl warsztatów członków profesjonalnych grup -Teatro Guirigai z Madrytu, Teatru Mumerus,Theater Toihaus z Salzburga- w ramach przygotowań do wspólnej realizacji spektaklu teatralnego, będącej jednym z zadań w ramach projektu Magic-Net. (Premiera tego spektaklu planowana jest na maj 2004 roku, będzie pokazywany do jesieni w kilku miastach Hiszpanii, w Berlinie, Wiedniu, Salzburgu oraz w Krakowie).

Warsztat muzycznyTrzydniowe warsztaty prowadzone były kolejno przez Augustina Iglesiasa z Guirigai, Wiesława Hołdysa i Dorotę Morawetz z Mumerusa oraz Herberta Pashera z Toihaus. Wszyscy uczestnicy zgodnie uznali, że były one cennym doświadczeniem i znakomitym punktem wyjścia dla wspólnego artystycznego przedsięwzięcia.

Ważnym punktem programu było seminarium w Goethe Institut, poświęcone międzynarodowej współpracy kulturalno–edukacyjnej, w którym – oprócz gości z Teatrów Guirigai i Toihaus - wzięli udział: Dirk Neldner – lider projektu Magic-Net i prezes sieci międzynarodowych organizacji zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży EUnetART oraz Elisabeth Kahn – koordynator projektu Magic Net. Celem seminarium było zaprezentowanie zasad działania sieci międzynarodowej współpracy kulturalnej i możliwości, jakie stwarzająstruktury europejskie w dziedzinie wspierania twórczych projektów.

Odbyło się również spotkanie gości uczestniczących w projekcie Magic-Net z twórcami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN (które – wraz z teatrem KTO - było partnerem i współorganizatorem imprezy “Magic-Net w Krakowie”).

MUMERUS WE FRANKFURCIE

Rozmiar: 12489 bajtów

MUMERUS W SANKT PETERSBURGU

Rozmiar: 3575 bajtów

W dniach 10 - 17 maja 2002 Stowarzyszenie Teatr Mumerus z Krakowa wzięło udział w III. Festiwalu Teatralnym "Raduga" w St. Petersburgu. Stowarzyszenie Teatr Mumerus zaprezentowało spektaklu:"Piekło - Niebo czyli Przeraźliwe echo trąby ostatecznej"w reżyserii Wiesława Hołdysa. Nagroda jury za rolę kobiecą dla Elwiry Romańczuk. 

Jeśli chcesz zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w biuletynie festiwalu na temat występu Mumerusa w St. Petersburgu -kliknij tutaj. Na razie tekst dostępny jest w języku rosyjskim, ale wkrótce zamieścimy tłumaczenie polskie.


 

© Wiesław Hołdys