Teatr Mumerus

Příběhy Začátek
Mumerus

More >

Mumerus
Katarzyna Stępniak Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Wiesław Hołdys Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Filip Kogut Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Šturman Michal Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Komberec Jan Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Smutkova Zuzana Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Fricová Zuzana Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Lenka Mlýnská Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Macíčková Jana Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Katarzyna Kościelniak & Marcin Kapusta Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Andrzej Krzysztofiak Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Mikulková Hana Fot. Sylwia Domin - Kolor Selektywny
Mumerus
Zuzana Fricová Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Anna Lenczewska Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Karel Vostárek Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Joanna Gałdecka Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Marta Huebner Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
David Garcy - Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Kamil Cieślak - Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny
Mumerus
Marta Hrachovinová - Fot. Anna Czupczyńska - Kolor Selektywny

"Příběhy počátků” jsou společným projektem nestátních organizací: Sdružení Divadla Mumerus (Krakov, Polsko)a Vyšší odborné školy herecké (Praha, Česká republika).Cílem projektu je uskutečnění řady uměleckých dílen, které vyvrcholí v představeních inspirovaných mýty a legendami regionů střední Evropy, předváděných pod širým nebem. To vše za účelem odhalování společných kořenů a témat našich příběhů, legend a pohádek. Celý projekt je koncipován tak, abychom v těchto tradičních látkách odkryli jako v zrcadle odraz naší současnosti. Věříme a doufáme, že prostřednictvím této práce se dokážeme navrátit k základním významům mýtů, pohádek a legend, které spojují naši kulturu.


Završením projektu bylo série několikadenních uměleckých dílen s profesionálními herci a studenty Divadla Mumerus z Krakova a studenty Vyšší odborné školy herecké z Prahy, které se konalo od 27. srpna do 2. září 2012. Výsledkem bylo společné představení pod širým nebem v režii Wiesława Hołdyse (Polsko) ve spolupráci Karla Vostárka a Marty Hrachovinovej (Česká republika)dne 2. září v 17.00 ve Ville Decius v Krakově.

Projekt je spolufinancován z prostředků Programu Evropské Unie „Mládež v Akci” a Mezinárodního Vyšehradského Fondu

Krakov 2012Bylo to 27. září a já společně s mými spolužáky, kteří byli vybráni pro tento projekt, jsme se chystali k odjezdu do Krakova. Všichni z nás byli plní očekávání. Jaké to tam bude? Jací budou Poláci? A mnoho dalších otázek se nám honilo hlavou. Jeli jsme se vzdělávat do cizí země, poznávat nové lidi, kteří měli zájmem o stejnou věc - divadlo a herectví.
Když jsme dorazili do Krakova, dostalo se nám velmi vřelého přivítání od Wieslawa Holdyse a jeho polských přátel. Po vynikající večeři jsme dostali veškeré potřebné instrukce na příští týden, a poté se odebrali na pokoje. Od tohoto okamžiku jsem věděl, že tento workshop bude skvělý. Moc jsem se na něj těšil, protože jsem viděl Wiesława, jakožto dobrého a schopného člověka, který ví, co dělá.
A nemýlil jsem se. Následující den jsme se sešli v 10 hodin, abychom se protáhli. Toto cvičení jsme absolvovali každé ráno. Pěkně jsme se uvolnili, ze svalů zmizelo napětí, a poté následovaly jednoduché společenské hry, které nám pomohly prolomit společenské bariéry. První den (28.9., úterý) jsme pracovali na našem projektu O koze od Boženy Němcové jako voiceband, a poté jsme to zkoušeli na „scéně“ (les) s maskami a kostýmy. Den před představením jsme se rozhodli uvést náš sbor písní "Když jsem já sloužil to první léto", což je česká lidová píseň, kterou jsme použili do naší pohádky jakožto intro. Každý z nás se takto „představil“ ve své masce. Pak měla následovat samotná inscenace pohádky, která byla zakončena moderním způsobem, beatboxem.

Opravdu jsem si užil pracovat na tomto projektu. Myslím, že všichni z nás se dozvěděli více o tom, jak přirozeně reagovat v každé situaci, cítit ostatní aktéry, jak cítit prostor mezi námi, melodii zpěvu a jak se pohybovat v prostoru, v té, či oné situaci. Voiceband byla dobrá zkušenost. Nikdy předtím jsem to nedělal. Byl docela odlišný od scény s maskami. Bylo jednodušší jej předvést, protože jste se nemuseli pohybovat a mohli jsme se soustředit na zpěv a melodii. Pracovat s Karlem Vostárkem a Martou Hrachovinovu byl skvělý zážitek. Maximálně nás podporovali a měli s námi trpělivost, když se nám chvílemi něco nedařilo. Zajímavé bylo propojení inscenace s hudebním doprovodem, který zajišťovali absolventi VOŠH 2012; Lenka, David, Zuzka a Jana.
Také jsme se účastnili na projektu, který byl společný jak pro Čechy, tak pro Poláky. Pohádku o Jeníčkovi jsme dělali spolu s polskými herci. Práce na něm byla velmi kreativní a cenná zkušenost. I když jsem chvílema nerozuměl každé slovo, zeptal jsem se na onen význam v angličtině. Příjemně mě překvapilo, jak všichni mluvili plynule anglicky. Obdivuji Wieslawa, hlavního režisér a Lenu pro jejich nápady a spolupráci.
Závěrem bych rád poděkoval celému česko-polskému týmu, především M. Hrachovinové a K. Vostárkovi, kteří nám dali příležitost spolupracovat na tomto projektu, korigovali nás a mnohému naučili, Wieslawovi, Leně, Robertovi a Jasiu pro jejich tvořivost, Ashe, Agnesce, všem Kashám a Káje za týmovou spolupráci a krásnou prohlídku Krakova. Děkuji vám všem ještě jednou! Doufám, že budeme mít někdy alší příležitost společně tvořit mýty staré Evropy.

Jan Komberec

Loutky
Mumerus

More >

Loutky pro "Příběhy počátků”. Návrh a realizace: Glen CullenNajbliższe spektakle  |  Nearest performances
Nearest performanceMumerus
W odniesieniu do zmian wprowadzonych przez prawo telekomunikacyjne 22 marca 2013r. informujemy, iż niniejsza strona NIE KORZYSTA z plików cookies.