Teatr Mumerus
STRONA W BUDOWIE

Więcej >

Wiesław Hołdys
MumerusReżyser, Prezes Towarzyszenia Teatr Mumerus


Więcej >


Mumerus


Pochodzi z Cieszyna, gdzie jako dziecko występował w teatrze lalek "Skrzatki Cieszyńskie". Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1988). W trakcie studiów działał w studenckim ruchu teatralnym, gdzie zrealizował między innymi spektakle "Trzema krzyżykami" wg Helmuta Kajzara (Teatr tarcie, 1979) oraz "Moskwa - Pietuszki" wg Wieniedikta Jerofiejewa (Teatr pham, 1984). Był także asystentem Rudolfa Zioło przy jego realizacji Onych Witkacego na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1985). W teatrze instytucjonalnym zadebiutował 6 lutego 1988, reżyserią Pluskwy Włodzimierza Majakowskiego na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W swojej karierze zrealizował blisko sześćdziesiąt przedstawień, głównie w oparciu o własne autorskie scenariusze. Zrealizował również spektakl dla Teatru TV ("Pan Huczek" z Jerzym Trelą w roli tytułowej). Był etatowym reżyserem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1995-2000; w latach 1990-1992 także dyrektorem naczelnym i artystycznym) oraz Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (2001-2002). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury. W latach 2001-2005 był członkiem Komitetu Zarządzającego projektu teatralnego Unii Europejskiej pod nazwą "The Magic - Net". Pełni również funkcję sekretarza zarządu Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie.

Jego spektakle prezentowane były na wielu festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina, Węgry).

Od roku 1999 jego działalność koncentruje się głównie na Stowarzyszeniu Teatr Mumerus, którego jest założycielem, prezesem i reżyserem wszystkich działań. Poza reżyserią spektakli prowadzi także warsztaty teatralne, przeważnie międzynarodowe, zakończone prezentacją powstałego w ich wyniku spektaklu.

Szersza informacja na Wikipedii - kliknij tu

Pierwsze moje wspomnienie wiąże się z kolorem. Jako bardzo małe dziecko (miałem trzy lata) widziałem w cieszyńskim teatrze im. A. Mickiewicza spektakl "Jaś i Małgosia". Zapamiętałem stamtąd czerwień obić foteli i grozę, w momencie gdy Baba Jaga chciała żywcem skremować dzieci. To bardzo traumatyzujące wspomnienie.
Wypowiedź dla Wiadomości na kolanie / Zprávy na koleně
- Biuletyn XI. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Na Granicy,
Cieszyn / Český Tešin, 26. 05. 2000
Maurycy J. Kin
Urodzony w 1965 roku, inżynier dźwięku, muzyk, kompozytor, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Akustyki Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Członek Audio Engineering Society, Stowarzyszenia Teatr MUMERUS oraz Polskiego Towarzystwa Akustycznego.

Więcej >

Specjalizuje się w psychoakustyce (praca doktorska obroniona w 1998 r.) i realizacji nagrań (Studio SMT). W swojej działalności wykorzystuje różne niekonwencjonalne metody nagrań powiązane z psychoakustycznymi aspektami percepcji dźwięków (m.in. technikę "sztucznej głowy", czy też wielowarstwowe zdjęcia mikrofonowe). W dorobku artystycznym ma m.in. realizacje nagrań Mirosława Rajkowskiego (płyta "Extatic Levitation") a także liczne nagrania warstwy dźwiękowej do wernisaży, m.in. OMAGIE Jerzego Olka i Witolda Liszkowskiego, prezentowanego podczas festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (Wrocław, luty 1998), "Bezwymiar Iluzji" Jerzego Olka (jesień 1998) oraz instalacji "Ostrosłup widzenia" Witolda Szymańskiego (Noc Artystyczna Stary Gierałtów, czerwiec 1998). W dorobku naukowym posiada wiele prac z dziedziny psychoakustyki i realizacji nagrań, prezentowanych w kraju i zagranicą. Od 1989 r. jest liderem nieformalnej grupy muzycznej "Wednesday Radio", z którą dokonał wielu nagrań płytowych oraz muzyki do spektakli Teatru MUMERUS.Najbliższe spektakle  |  Nearest performances
MANELLE
23.10 2022, godz. 20:00,
24.10.2022, godz. 19:00
Teatr Zależny, ul. Kanonicza 1, KrakówMumerus
W odniesieniu do zmian wprowadzonych przez prawo telekomunikacyjne 22 marca 2013r. informujemy, iż niniejsza strona NIE KORZYSTA z plików cookies.