ZESPÓŁ TEATRU MUMERUS
Zarząd Stowarzyszenie Teatr Mumerus: Wiesław Hołdys (prezes), Ewa Breguła (wiceprezes), Agnieszka Dziedzic (skarbnik), Robert Żurek (sekretarz).
Więcej >
Aktorzy:
- Robert Żurek: absolwent PWST w Krakowie, jeden z założycieli Teatru Mumerus, zatrudniony w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, a obecnie w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, występuje w filmach, laureat kilku nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury i Nagrody im. S. Wyspiańskiego.
- Jan Mancewicz: absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - filia we Wrocławiu (1998 r.), pracował między innymi w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatrze BARAKAH, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze STU. Występował w wielu filmach i serialach, między innymi w "Liście Schindlera", "Pittbulu", "Szkole". Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (1998 r.) oraz Nagrody im. S. Wyspiańskiego.
- Jacek Milczanowski: absolwent PWST w Krakowie (1984). Obecnie pracownik dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prowadzi kursy: kultura słowa, emisja głosu, biblioterapia, teatroterapia, trening twórczości. Autor "Podręcznika instruktora teatralnego" (2021 r.). Nagroda Jantar 2011 za "aktorskie odkrycie ekranu" na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie. Występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, teatrach Mandala, Dialog, Proscenium, Tradycyjny, oraz w Portugalii: Teatro O Bando, Teatro National d. Maria II w Lizbonie.
- Ewa Breguła absolwentka PWST w Krakowie, specjalizacja Wokalno-Estradowa (2004). Występowała w spektaklach dramatycznych,muzycznych i tanecznych w wielu teatrach w kraju, oraz w serialach i filmach. Pracowała jako pedagog na wyjazdach musicalowo-aktorskich z dziećmi. Obecnie na stałe zatrudniona jako instruktor i manager w szkole tańca "Kontakt".
- Mateusz Dewera: absolwent PWST w Krakowie (2002). Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, oraz teatrami Bagatela i Komedia w Krakowie. Występował w popularnym programie telewizyjnym "Spotkanie z balladą". Pedagog w Szkole Aktorskiej Art-Play w Katowicach. W jego dorobku filmowym znajdują się role w sześciu filmach fabularnych, w tym trzy produkcje międzynarodowe: „Dark Crimes” „Valley of the Gods” i „Music, War and Love”. Ponadto wystąpił w ponad trzydziestu serialach i produkcjach telewizyjnych. Sportowiec, gra w Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich.
Oprócz wyżej wymienionych, doświadczonych aktorów w spektaklach Teatru Mumerus bierze również udział debiutant (który jako licealista brał udział w warsztatach teatru Mumerus), absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, Bartłomiej Zdeb.
Muzycy i tancerze:
- Michał Braszak: absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, instrumentalista (kontrabas, gitary) i kompozytor . Jako instrumentalista zakorzeniony w teatralno-aktorskim środowisku Krakowa, autor muzyki do przedstawień teatralnych, filmów krótkometrażowych oraz słuchowisk radiowych. Od trzynastu lat autor muzyki do wszystkich przedstawień Teatru Mumerus. Podczas wieloletniej praktyki grał i gra nadal z najlepszymi wokalistami i zespołami krakowskimi (m. inn. "Folk for Freaks" oraz z Beatą Rybotycką, Jackiem Wójcickim, Martą Bizoń,Anną Radwan, Ewą Kaim, Zbigniewem Rajem). Współpracuje z teatrami Ludowy, STU i Bagatela jako autor opracowań muzycznych i
wykonawca. Za muzykę do słuchowiska Radia Kraków "Nikt nie uciecze" w reżyserii Wiesława Hołdysa nagrodzony został na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry" (2021). Laureat Nagrody im. S. Wyspiańskiego.
- Monika Gigier: absolwent etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wokalistka i współzałożycielka grupy wokalnej Strojone,
wokalistka i konsultantka-etnolog w widowisku "Preludium Słowiańskie". Aktualnie pracuje w Polskim Radio, gdzie prowadzi program poświęcony muzyce folkowej. Występowała jako wokalistka i aktorka w kilku spektaklach Teatru Mumerus, projektuje również kostiumy do spektakli Teatru Mumerus . Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury "Ars Quarerendi" w kategorii "Uczeń".
- Katarzyna Chodoń: regionalistka, Instruktorka śpiewu i tańca w nurcie polskiego Domu Tańca oraz w Teatrze Złoty Róg przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic. Współpracuje z z Muzeum Krakowa - np. Osadzanie Stowarzyszeniem Rozstaje, Festiwalem Etnokraków Rozstaje, Stypendystka Ministerstwa Kultury i Miasta Kraków (“Kultura Odporna”).Członkini Zarządu Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca. Obecnie tworzy dla Dzielnicy VI - Bronowice Bronowickie Archiwum Muzyczne “A w Bronowicach grajo! - Ocalić od zapomnienia".
- Alicja Margolin: ukończyła szkołę muzyczną I i II stopnia oraz muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim) i zdała egzamin państwowy jako operator dźwięku. Zajmuje się edytorstwem muzycznym, nauką gry na pianinie i realizacją dźwięku. Kolekcjonerka rzadkich instrumentów (jak
np. theremin), które wykorzystujemy w naszych spektaklach.
W spektaklach biorą również udział również udział doświadczeni i cenieni muzycy- perkusiści z wieloletnim stażem: Gertruda Szymańska i Michał Peiker, oboje są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie.
Jako wokalistki i tancerki występują Agnieszka Nastalska i Anna Sitko,członkinie grup wokalnych "Swada" i "Strojone".
Współpracownikiem reżysera i osobą odpowiedzialną za promocję jest Agnieszka Dziedzic, absolwentka wiedzy o teatrze i performatyki przedstawień Uniwersytetu Jagiellońskiego (2015), recenzentka teatralna i literacka (recenzje książek dla Miesięcznika „ZNAK”). Współzałożycielka, a w latach 2008–2012 redaktor naczelna krakowskiego oddziału Internetowego Magazynu Teatralnego „Teatralia”. W roku 2017 wraz z zespołem Teatru Mumerus została uhonorowana Nagrodą Specjalną im. Stanisława Wyspiańskiego dla teatrów nieinstytucjonalnych. Absolwentka kursu florystycznego (egzamin i kwalifikacja zawodowa w roku 2015) oraz studiów podyplomowych na kierunku terapia ogrodem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (2020).
Realizatorem wideo jest Bogusław Kornaś, reżyser, którego film "Todmachine" zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach.
Obsługą księgową zajmuje się profesjonalna Kancelaria Księgowa Gaserwis.
Wiesław Hołdys
Więcej >
Pochodzi z Cieszyna, gdzie jako dziecko występował w teatrze lalek "Skrzatki Cieszyńskie". Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1988). W trakcie studiów działał w studenckim ruchu teatralnym, gdzie zrealizował między innymi spektakle "Trzema krzyżykami" wg Helmuta Kajzara (Teatr tarcie, 1979) oraz "Moskwa - Pietuszki" wg Wieniedikta Jerofiejewa (Teatr pham, 1984). W teatrze instytucjonalnym zadebiutował 6 lutego 1988, reżyserią Pluskwy Włodzimierza Majakowskiego na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W swojej karierze zrealizował blisko siedemdziesiąt przedstawień, głównie w oparciu o własne autorskie scenariusze. Zrealizował również spektakl dla Teatru TV ("Pan Huczek" z Jerzym Trelą w roli tytułowej) oraz słuchowisko Radia Kraków "Nikt nie uciecze" nagrodzone na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry. Był etatowym reżyserem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1995-2000; w latach 1990-1992 także dyrektorem naczelnym i artystycznym) oraz Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (2001-2002). Pięciokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury. W latach 2001-2005 był członkiem Komitetu Zarządzającego projektu teatralnego Unii Europejskiej pod nazwą "The Magic - Net".
Jego spektakle prezentowane były na wielu festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina, Węgry).
Od roku 1999 jego działalność koncentruje się głównie na Stowarzyszeniu Teatr Mumerus, którego jest założycielem, prezesem i reżyserem wszystkich działań. Poza reżyserią spektakli prowadzi także warsztaty teatralne, przeważnie międzynarodowe, zakończone prezentacją powstałego w ich wyniku spektaklu.
Laureat kilku nagród i wyróżnień (między innymi na Festiwalu Klasyka - Polska oraz wyróżnieniem Ministra Kultury za inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej), odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku został wyróżniony w konkursie Unii Europejskiej EDU INSPIRACJE jako europejski edukator teatralny. W roku 2015 został wyróżniony nagrodą Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi" w kategorii "Mistrz". W roku 2017, wraz z innymi członkami Teatru Mumerus otrzymał Krakowską Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawaną przez Prezydenta i Radę Miasta Krakowa.
Zajmuje się także fotografią, malarstwem (kilka wystaw) oraz pisarstwem (publikacje na blogach oraz w czasopismach).
Szersza informacja na Wikipedii - kliknij tu
Pierwsze moje wspomnienie wiąże się z kolorem. Jako bardzo małe dziecko (miałem trzy lata) widziałem w cieszyńskim teatrze im. A. Mickiewicza spektakl "Jaś i Małgosia". Zapamiętałem stamtąd czerwień obić foteli i grozę, w momencie gdy Baba Jaga chciała żywcem skremować dzieci. To bardzo traumatyzujące wspomnienie.
Wypowiedź dla Wiadomości na kolanie / Zprávy na koleně
- Biuletyn XI. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Na Granicy,
Cieszyn / Český Tešin, 26. 05. 2000
Archiwum >
Maurycy J. Kin
Urodzony w 1965 roku, inżynier dźwięku, muzyk, kompozytor, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Akustyki Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Członek Audio Engineering Society, Stowarzyszenia Teatr MUMERUS oraz Polskiego Towarzystwa Akustycznego.
Więcej >
Specjalizuje się w psychoakustyce (praca doktorska obroniona w 1998 r.) i realizacji nagrań (Studio SMT). W swojej działalności wykorzystuje różne niekonwencjonalne metody nagrań powiązane z psychoakustycznymi aspektami percepcji dźwięków (m.in. technikę "sztucznej głowy", czy też wielowarstwowe zdjęcia mikrofonowe). W dorobku artystycznym ma m.in. realizacje nagrań Mirosława Rajkowskiego (płyta "Extatic Levitation") a także liczne nagrania warstwy dźwiękowej do wernisaży, m.in. OMAGIE Jerzego Olka i Witolda Liszkowskiego, prezentowanego podczas festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (Wrocław, luty 1998), "Bezwymiar Iluzji" Jerzego Olka (jesień 1998) oraz instalacji "Ostrosłup widzenia" Witolda Szymańskiego (Noc Artystyczna Stary Gierałtów, czerwiec 1998). W dorobku naukowym posiada wiele prac z dziedziny psychoakustyki i realizacji nagrań, prezentowanych w kraju i zagranicą. Od 1989 r. jest liderem nieformalnej grupy muzycznej "Wednesday Radio", z którą dokonał wielu nagrań płytowych oraz muzyki do spektakli Teatru MUMERUS.